Kripto Para nedir Coin nedir

   Merhabalar Netteis.com olarak kısa bir süre önce tekrar yayın hayatına başladık ve yeni bir katogori oluşturmak istek. Artık kripto paralar (Coin) ile ilgi bilgi de paylaşmaya başlıyoruz. Bu paylaşımlarda teknik bilgilerden çok herkesin anlayabileceği "nedir ne değildir" üzerinde durmaya çalışacağım.

Kripto Para Nedir?

   Kripto para 2011 yılında Bitcoin ile hayatımıza girmiş ve o gün bu gündür binlerce coin ile dünyanın ilgisini çekmiş sanal paralardır. Biraz daha açacak olursak herhangi bir merkeze ve devlete bağlı olmayan (bağlı olsa bile kontrolünü hiçbir merkezin yapamadığı) tamamen çeşitli matematiksel algoritmalarla bilgisayar ortamında üretilmiş, internetin olduğu her ortam ulaşabildiğimiz sanal paralardır.

   Daha da ayrıntıya girersek 2011 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli biri  (hâlâ kim olduğu belli değil) dahice matematiksel kodlar üretti. Her biri birbirinden farklı kodlar. Ürettiği binlerce satırlık kodun her birini sanal para olarak kabul etti.  Buna da Bitcoin adını verdi. Böylelikle kripto paraların serüveni başlamış oldu.

   Bitcoin üretildikten sonra peşine zaten birçok coin üretildi ve üretilmeye devam ediyor. Şuan binlerce coin bulunmaktadır. 2. Üretilen coin ise Namecoin'dir.


Kripro Paralar Nasıl Üretilir?


Her kripto paranın kendine has bir matematiksel algoritması vardır. Bilgisayar ortamında bu algoritmaya uygun kodlar üretilmeye çalışılır. Her üretilen kod birbirinden farklı olmak zorundadır. Coinin algoritmasına uygun hepsinden farklı bir kod üretince coin üretmiş olursunuz. Elimden geldiğince basite indirgemeye çalışsam da kripto paralar ile yeni tanışanlara karışık gelmiş olabilir. Bu yüzden uydurduğum bir örnekle anlatmaya çalışacağım. Örneğin Nicoin diye bir coin uyduruyorum (Netteiş Coin :-) ).  Bunun algoritmasını ben oluşturdum ve 6 haneli rakamlarla coin üretilmesi şeklinde tasarladım. "100000" kodunu yazarsam 1 Nicoin üretmiş olurum "100001" ayrı bir Nicoin "100002" ayrı bir Nicoin  "100003" ayrı bir Nicoin olur. Tekrar "100002" oluşturdum daha önce bu kod oluşturulduğu için Nicoin üretmiş olmazsınız. Sistem diğer üretilen kodlar ile karşılaştırır ve daha önce üretildiği için "100002" kodunu kabul etmez. Tabi keşke bu kadar basit olsa her bir coin üretimi için binlerce satırlık kod yazılması ve ciddi makineler gerekmektedir.

Mining nasıl yapılır?


   Mining'in kelime anlamı madenciliktir. Yukarıda bahsettiğim "Kripro Paralar Nasıl Üretilir?" işlemini siz yaparsanız madencilik yani kripto para kazmış olursunuz.


Karşılığı nedir?


   Devlet paralarının karşılığı temel olarak altına dayandırılır. Tabi devletin gücü vb. etkenleri de unutmamak lazım. Coinler sanal olduğu için fiziksel bir maddeye karşılık gelme olayı yoktur. Kripto paraların tek karşılığı üretilen karşılıksız koddur.  Kripto para alıp satarken aslında bu kodları alıp satıyoruz. 

Not: Kripto paraların sahtesini üretmek mümkün değildir. Eğer alım satım yaptığınız yerde dolandırılmıyorsanız size birinin sahte kripto para satması imkansızdır. 


 Kripto para nasıl alınır satılır?


   Dünya üzerinde birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Buralarda alınır satılır. Birçok Türk sitesi de bulunmaktadır.


Kripto para legal mi?


   Dünyada bir çok ülkede legaldir. Fakat bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Türkiye'de henüz bir kanunu olmadığı için bir boşluk vardır. Legal diyemeyiz ama kanun olmadığı için legal gibi işlem yapılmaktadır ve Türk coin borsalarının bir çoğunun vergi levhası bulunmaktadır ve adresleri bellidir (zaten vergi levhası olmayanla işlem yapmak ne kadar güvenli olarbilir).


Kripto paralar ile nasıl transfer yapılır.


   Kripto paralar genelde Blockchain dediğimiz bir veritabanı üzerinden transferleri ve doğruluğu sağlanmaktadır (doğruluğu saklanmaktadır derken yukarıda yazdığım kodlar birbiri ile benzersiz olması gerekmektedir işlemindeki doğruluk. İşte bu sistem üzerinden kontrol ediliyor).  Blockchain ile çalışmayan kripto paralar benzerleri ile çalışır.

   Transferler ise banka havale ve EFT'sine çok benzer her üye olduğunuz borsada size ait bir adres bulunmaktadır (IBAN gibi düşünebilirsiniz) Bu adreslere transfer yapılır?


Blockchain nedir?


Blockchain nedir
Blockchain nedir
   Bu çok detaylı bir konu onun için farklı bir makalede değerlendirmek gerekir ama kısaca anlatmak gerekirse ;  Türkçesi blok zinciridir. çaprazlama bir sistemi vardır. Blockchaine bağlanan herkes bu sistemin bir parçası olur ve bilgiler çaprazlanarak her bir parçada işlem görür. Blockchain'de bir işlem yapıldığında dahil olan tüm serverlarda işlem doğruluğu kontrol edilir. Eğer işlem doğru ise işlem gerçekleşir.
Yandaki resimde bir şema var bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu site bilgilendirme amaçlıdır.Yaşayacağınız herhangi bir problem sonucu sitemiz sorumlu tutulamaz
Bu sitede yer alan bilgilerin hiçbiri yatırım teklifi değildir

Öncelikle belirtmeliyim ki burada anlatılan site, program vb. firmalarla netteis.com'un hiçbir bağlantısı yoktur. Ben sadece kendi tecrübelerimi ve araştırmalarımı yayınlamaktayım. Üye olduğunuz siteler ile ilgili sorun yaşıyorsanız öncelikle orası ile iletişime geçmek sizin için faydalı olacaktır.

Lüten yorum yazarken küfürlü, kaba ve argo kelimeler kullanmayın.
Reklam amaçlı yorumlar yazmayın.
Hakaret içerikli ve aşağılayıcı yorum yazmayın.

Bu içeriklerde yorum yapılan yorumlar hemen yayından kaldırılacaktır.

Netteis.com | İyi kazançlar...